05/10/2024
Conference League | Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2024 - 23:58

Ισόπαλος αλλά και άτυχος στη Βοσνία ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» έμειναν στο 1-1 με τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα έχοντας ωστόσο δοκάρι και χάμενες ευκαιρίες για τη νίκη

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να ξεκινήσει νικηφόρα το ταξίδι του στη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ ωστόσο δεν τα κατάφερε καθώς το βράδυ της Πέμπτης (3/10) αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Προηγήθηκε νωρίς με τον Μπακασέτα ωστόσο ένα... μπλακ άουτ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν με τον Ντεσπότοβιτς ουσιαστικά στη μοναδική τους αξιόλογη ευκαιρία.

Πάντως ο Παναθηναϊκός ήταν και αρκετά άτυχος καθώς είχε δοκάρι αλλά και μεγάλες ευκαιρίες για να φύγει από τη Βοσνία με τους τρεις βαθμούς. Πλέον, οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο αφήνουν στην άκρη την ισοπαλία και στρέφουν την προσοχή τους στο κυριακάτικο (6/10) ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ που έχει χαρακτήρα τελικού.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε για το «τριφύλλι» με τον καλύτερο τρόπο καθώς στο 11' ο Μπακασέτας με σουτ, έπειτα από ασίστ του Μλαντένοβιτς, σκόραρε για το 0-1 ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σπόραρ νικήθηκε από τον Σισκόβσκι σε τετ α τετ. Μετά το 20', η Μπόρατς Μπάνια Λούκα πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 26' με το απευθείας χτύπημα φάουλ το Ντεσπότοβιτς να φεύγει λίγο έξω. Στο 43' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Βούκτσεβιτς ωστόσο διαιτητής και VAR συμφώνησαν πως δεν υπήρξε παράβαση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σα να μη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50' ισοφαρίστηκε, σε μια στημένη μπάλα, με κεφαλιά του Ντεσπότοβιτς. Μάλιστα, στο 52' ο Ντραγκόφσκι τον έσωσε και από το 2-1 αποκρούωντας το επικίνδυνο σουτ του Ερέρα. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» πίεσαν ασφυκτικά και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Στο 62' ο Σπόραρ αμαρκάριστος από πλεονεκτική θέση σούταρε άστοχα, στο 72' ο Τετέ είδε το σουτ του να σταματά στο δοκάρι ενώ στο 90+1' η κεφαλιά του Ιωαννίδη κατέληξε ελάχιστα άουτ.

ΜΠΟΡΑΤΣ ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόβσκι, Βούκτσεβιτς (67' Κβρζιτς), Ερέρα, Μέγερς, Καρολίνα, Όγκρινετς, Σκόρουπ (67' Νικόλοβ), Κουλάσιν, Σρέτσκοβιτς (77' Χρέλια), Σάβιτς (88' Τσάβιτς), Ντεσπότοβιτς (88' Μάρτσεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Ίνγκασον, Τσέριν (65' Τετέ), Μαξίμοβιτς (78' Μαντσίνι), Πελίστρι (65' Ουναΐ), Τζούρισιτς, Μπακασέτας (78' Αράο), Σπόραρ (69' Ιωαννίδης).