25/10/2024
Conference League | Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2024 - 21:40

Έχασε με κάτω τα χέρια από την Τσέλσι ο Παναθηναϊκός

Με 4-1 πέρασαν από το ΟΑΚΑ οι Άγγλοι * Ροτέισον εν όψει Άρη έκανε ο Αλόνσο

Δεν σηκώνει κεφάλι ο Παναθηναϊκός! Παρένθεση αποδείχτηκε η νίκη του στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ, αφού το βράδυ της Πέμπτης (24/10) ήταν και πάλι τραγικός.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Κόνφερενς Λιγκ γνώρισε τον διασυρμό με 1-4 στο ΟΑΚΑ από την Τσέλσι. Σε ένα γήπεδο που είχε 55.000 κόσμο και που τιμήθηκε ο Τζορτζ Μπάλντοκ πριν τη σέντρα, οι «πράσινοι» δεν υπήρχαν στον αγωνιστικό χώρο.

Τεράστια η διαφορά των δύο ομάδων, αλλά ακόμη και έτσι η εικόνα ήταν απαράδεκτη. Ειδικά το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν δικαιολογείται. Ροτέισον θυμήθηκε να κάνει κόντρα σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο ο Ντιέγκο Αλόνσο και εκτέθηκε ανεπανόρθωτα.

Με διάθεση να αιφνιδιάσει μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και μόλις στο 2' άγγιξε το 1-0. Είχε στο πρώτο 20λεπτο σχετικά καλή εικόνα και τις προϋποθέσεις για να δημιουργήσει μία ακόμη ευκαιρία.

Ωστόσο, στην πρώτη πολύ καλή στιγμή της η Τσέλσι σκόραρε στο 22' με τον Φέλιξ. Έξι λεπτά μετά άγγιξε το 0-2 με τον Έντσο, όταν ο Ντραγκόφσκι έκανε καλή επέμβαση, και έκτοτε πήρε τον έλεγχο του αγώνα.

Άλλο γκολ δεν βρήκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με την έναρξη του δευτέρου, έκανε περίπατο. Στο 49' ο Μούντρικ έκναε το 0-2 με κεφαλιά και έξι λεπτά μετά ο Φέλιξ βρήκε και πάλι δίχτυα. Η μπάλα από το σουτ του κόντραρε στον Μαξίμοβιτς και έτσι ο Ντραγκόφσκι εξουδετερώθηκε.

Ήταν τραγική η εικόνα του Παναθηναϊκού. Δεν μπορούσαν να συνέλθουν οι παίκτες του και στο 59' ο Ενκουκού έκανε το 0-4 με πέναλτι στο οποίο είχε υποπέσει ο Μαντσίνι.

Κάπου εκεί έριξαν στροφές οι Λονδρέζοι. Έτσι ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ με τον Πελίστρι στο 69' και είχε άλλη μία φάση λίγο πιο μετά με τον Βέιγκα να φλερτάρει με το αυτογκόλ. Το 1-4 έμεινε έτσι έως το τέλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (60’ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Μαντσίνι (60’ Τετέ), Ουναϊ (80’ Μπακασέτας), Πελίστρι (70’ Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (71 Σπόραρ).

ΤΣΕΛΣΙ (Εντσο Μαρέσκα): Γιόργκενσεν, Μπαντιασίλε, Ντισασί, Βέιγκα, Κουκουρέγια, Φερνάντες (71’ Κασαντέι), Ντιούσμπερι-Χολ (77’ Τσουκβουεμέκε), Ζοάο Φέλιξ, Νέτο (62’ Τζορτζ), Ενκουνκού, Μούντρικ.