23/10/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 - 23:57

Ανατροπή στις καθυστερήσεις η Πορτογαλία, τριάρα η Τουρκία

Ζορίστηκαν πολύ οι Πορτογάλοι, αλλά με γκολ στις καθυστερήσεις νίκησαν με 2-1 τους Τσέχους * Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν με 3-1 των αρκετά αξιόμαχων Γεωργιανών

Οι ματσάρες συνεχίζονται στο Euro 2024. Χορταστική ήταν τόσο η αναμέτρηση της Πορτογαλίας με την Τσεχία το βράδυ της Τρίτης (18/6) όσο και εκείνη της Τουρκίας με τη Γεωργία νωρίτερα.

Στο βραδινό ματς οι Πορτογάλοι ήταν πολύ ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Δεν υπήρχαν στο γήπεδο οι Τσέχοι. Μόνο άμυνα έπαιζαν. Ούτε τρίτη πάσα δεν μπορούσαν να αλλάξουν, αλλά κατάφεραν να μη δεχτούν γκολ.

Ωστόσο, από το πουθενά στο 62' ο Προβόντ έκανε το 0-1 μετά την ασίστ του Τσουφάλ. Επτά λεπτά μετά σε μία καραμπόλα ο Στάνεκ έσπρωξε την μπάλα πάνω στον Χράνατς και εκείνη κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στη συνέχεια η πίεση που άσκησαν οι Πορτογάλοι ήταν ασφυκτική. Σκόραραν στο 86', αλλά το γκολ του Ζότα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ρονάλντο στην αρχή της φάσης. Ωστόσο, στο 90'+2 ο Κονσεϊσαο από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στο παιχνίδι που είχε προηγηθεί η Τουρκία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 25' με τον Μιλντίρ. Άμεσα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, αλλά αυτό ακυρώθηκε για οφσάιντ. Έτσι στο 32' ο Μικαουτάτζε ισοφάρισε.

Η Γεωργία ήταν εντυπωσιακή στη συνέχεια. Θα μπορούσε να έχει γυρίσει το ματς και όταν δέχτηκε το 2-1 με ένα τρομερό σου του Γκιουλέρ, δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε, είχε δοκάρι με τον Μικαουτάτζε και μεγάλες ευκαιρίες. Στις καθυστερήσεις ο Ακαϊντίν έσωσε την Τουρκία και λίγο μετά σε μία αντεπίθεση ο Ακτούρκογλου σκόραρε σε κενό τέρμα.