22/10/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2024 - 18:26

Ματσάρα και πρώτη απώλεια βαθμών για την ΑΕΛ

Οι «βυσσινί» βρέθηκαν μπροστά με 2-0, η Νίκη Βόλου έκανε την ανατροπή και τελικά οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζοντας σε 3-3 έφυγαν με τον βαθμό από το Πανθεσσαλικό

Μπαλάρα στο Πανθεσσαλικό! Το καλύτερο παιχνίδι της Σούπερ Λίγκας 2 έως τώρα στη σεζόν έγινε το απόγευμα της Δευτέρας (21/10). Νίκη Βόλου και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλες 3-3 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Πρώτη απώλεια βαθμών για τους «βυσσινί», αν και βρέθηκαν στο πρώτο 20λεπτο να προηγούνται με 0-2. Ο Ηλιάδης στο 3' άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Παπαγεωργίου, ο οποίος έκανε το 0-2 στο 18' μπαίνοντας στην πορεία της μπάλας μετά το σουτ του Τριμμάτη.

Ήλεγχαν και στα επόμενα λεπτά το ματς οι φιλοξενούμενοι, αλλά στο 4-' ο Δούμτσης μείωσε μετά την ωραία προσπάθεια του Αμπονσά. Εντυπωσίασε ο τελευταίος στο ντεμπούτο του. Για τον τρόπο με τον οποίο έκλεψε πάντως την μπάλα, υπάρχουν διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ πως έκανε φάουλ.

Οι Βολιώτες πίεσαν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Σαποβάλοφ και στην εξέλιξη της ίδιας φάσης στο 60' ο Εσθονός ισοφάρισε με δυνατό σουτ. Δέκα λεπτά μετά ο Βερνάρδος έκανε την ανατροπή και στο 84' ο Πασάς διαμόρφωσε το τελικό 3-3 μετά από λανθασμένο διώξιμο της άμυνας των γηπεδούχων.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος): Σούλης (46' λ.τρ. Τσέλιος), Οικονομόπουλος (46' Σαποβάλοφ), Ματάους, Προδρομίτης, Σίλβα, Εντ Κάρλος (46' Λίταινας), Απονσά (85' Τζιώρας), Γκαντέλιο, Δούμτσης (73' Βλάχος), Αρίας, Βερνάρδος.

ΑΕΛ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης (77' Θ. Παπαγεωργίου), Βαφέας, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος (56' Κοσονού), Παναγιωτίδης (56' Γιαξής), Οικονόμου, Κ. Παπαγεωργίου (63' Στίνα), Πασάς, Μούργος, Μωραΐτης (77' Φατάι).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Παρασκευή (18/10)

ΠΑΣ Γιάννινα - Καμπανιακός 2-1 (35' Μάντζης, 90'+1 Σομποτσίνσκι - 9' Φροσύνης)

Σάββατο (19/10)

ΠΑΟΚ Β' - Διαγόρας 1-2 (88' πέν. Ουρτάδο - 74' πέν. Τσιαντούλας, 89' Ολιβέρι)

Κυριακή (20/10)

Μακεδονικός - Καβάλα 4-2 (12' πέν. Ταβάρες, 17' και 53' Γιακουμάκης, 90'+3 Τοπαλίδης - 49' Παπαδόπουλος, 70' Μάντιτς)

Ηρακλής - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0 (73' Διαμαντής)

Δευτέρα (21/10)

Νίκη Βόλου - ΑΕΛ 3-3 (40' Δούμτσης, 60' Σαποβάλοφ, 70' Βερνάρδος - 3' Ηλιάδης, 18' Παπαγεωργίου, 84' Πασάς)

Νότιος Όμιλος

Πανιώνιος - ΑΕΚ Β' 2-1 (10' Γεμιστός, 25' Μπούσης - 40' Σόσα)

Κηφισιά - Ηλιούπολη 5-0 (5' Μάναλης, 23' και 31' Τετέι, 71' Πόμπο, 76' Παντελίδης)

Καλαμάτα - Παναχαϊκή 1-0 (45' Παμλίδης)

Αστέρας Τρίπολης Β' - Παναργειακός 1-3 (51' Κωστέας - 42' Ντιαλό, 45' πέν. Καμπράν, 81' Τσιράκης)

Αιγάλεω - Χανιά 1-0 (75' Μπάμπης)