30/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:15

Μεγάλη νίκη στο Ηράκλειο με ανατροπή ο Παναιτωλικός

Ρεβάνς για την ήττα του Κυπέλλου πήραν οι Αγρινιώτες, οι οποίοι επιβλήθηκαν με 2-1 του ΟΦΗ

Μέσα στην εβδομάδα ήταν ο ΟΦΗ αυτός που νίκησε τον Παναιτωλικό με 2-1 στο Κύπελλο, αλλά την Κυριακή (29/9) είδαμε το έργο από την ανάποδη.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 οι Αγρινιώτες πήραν τη ρεβάνς. Επιβλήθηκαν με 2-1 των γηπεδούχων στο Ηράκλειο και μάλιστα με ανατροπή.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν κακό στα πρώτα του λεπτά τη μονοτονία την έσπασε η γκολάρα του Μπαΐνοβιτς. Στο 18' ο Σέρβος με ένα εντυπωσιακό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, δεν είχε συνέχεια όλο αυτό για τους Κρητικούς. Δεν κατάφεραν έως το ημίχρονο να απειλήσουν ξανά με εξαίρεση μία φάση του Φούντα. μία καλή στιγμή είχε και ο Παναιτωλικός στο 35' με τον Ντίας.

Ο Παραγουανός ήταν αρκετά κινητικός στο δεύτερο ημίχρονο. Απείλησε σε δύο περιπτώσεις. Δεν πέτυχε εκεί το γκολ, αλλά οι Αγρινιώτες βρήκαν τη λύση. Αφού ο Τσάβες πρώτα απέκρουσε το σουτ Σενγκέλια στο 58', επτά λεπτά αργότερα έγινε το 1-1 από κεφαλιά του Στάγιτς.

Το παιχνίδι πάγωσε, για περίπου ένα 20λεπτο δεν γινόταν τίποτα και στο 82' από μία σέντρα του Μπελεβώνη ο Χριστόπουλος με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 1-2. Εντελώς αψυχολόγητη η ενέργειά του, η οποία καταδίκασε σε ήττα τον ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονζάλες (84′ Μαρινάκης), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Κουτεντάκης (70′ Αποστολάκης), Μπαΐνοβιτς (84′ Ριέρα), Φούντας (67′ Μπάκιτς), Νους, Σενγκέλια, Γιουνγκ (67′ Σαλτσέδο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (69′ Λουίς), Μπουζούκης (46′ Ρόα), Λιάβας, Ντίας (78′ Νικολάου), Λομονάκο (69′ Μαϊντέβατς).