20/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024 - 17:21

Συνεχίζουν ακάθεκτοι Πανιώνιος και Κηφισιά, μεγάλη νίκη για Διαγόρα

Στο ντεμπούτο του Τόλη Τερζή οι Ροδίτες επικράτησαν με 2-1 του ΠΑΟΚ Β' * Πεντάρα η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο κόντρα στην Ηλιούπολη, λύγισαν με 2-1 την ΑΕΚ Β' οι Νεοσμυρνιώτες

Αγκαζέ στην κορυφή παραμένουν Κηφισιά και Πανιώνιος στον Νότιο Όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2. Οι δυο τους πανηγύρισαν νέα νίκη το Σάββατο (19/10) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Την παραμικρή αντίσταση δεν συνάντησε η πρώτη με την Ηλιούπολη, όπως δείχνει και το τελικό 5-0! Ο Μάναλης άνοιξε το σκορ και ακολούθησαν δύο γκολ του Τετέι στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έβαλαν δύο ακόμη γκολ σε ένα πεντάλεπτο. Πρώτα άνοιξε λογαριασμό ο Πόμπο στο 71' και στο 76' ο Παντελίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος δεν είχε εύκολο έργο, αφού η ΑΕΚ Β' είναι ζόρικος αντίπαλος για όλους. Με 2-1 τη νίκησε σε έναν αγώνα που είχε όλα του τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γεμιστός στο 10' άνοιξε το σκορ και ο Μπούσης στο 25' έκανε το 2-0. Ο ασταμάτητος Σόσα μείωσε στο 40' για την Ένωση και έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει φέτος σε βάρος των «κυανέρυθρων». Ωστόσο, δεν έγινε κάτι άλλο στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για τη διαιτησία.

Τέλος, για τον Βόρειο Όμιλο ο Διαγόρας έκανε την έκπληξη στο ντεμπούτο του Τόλη Τερζή και επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ Β' εκτός έδρας. Προς το φινάλε σημειώθηκαν όλα τα τέρματα. Την αρχή έκανε στο 74' με πέναλτι ο Τσιαντούλας, ενώ από την άσπρη βούλα ισοφάρισε και ο Ουρτάδο στο 88'. Ένα λεπτό μετά ο Ολιβέρι χάρισε το πρώτο τρίποντο στους Ροδίτες.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Παρασκευή (18/10)

ΠΑΣ Γιάννινα - Καμπανιακός 2-1 (35' Μάντζης, 90'+1 Σομποτσίνσκι - 9' Φροσύνης)

Σάββατο (19/10)

ΠΑΟΚ Β' - Διαγόρας 1-2 (88' πέν. Ουρτάδο - 74' πέν. Τσιαντούλας, 89' Ολιβέρι)

Κυριακή (20/10)

Μακεδονικός - Καβάλα (15:00)

Ηρακλής - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (15:00/Hybrid ΣΚΑΪ)

Δευτέρα (21/10)

Νίκη Βόλου - ΑΕΛ (16:30)

Νότιος Όμιλος

Πανιώνιος - ΑΕΚ Β' 2-1 (10' Γεμιστός, 25' Μπούσης - 40' Σόσα)

Κηφισιά - Ηλιούπολη 5-0 (5' Μάναλης, 23' και 31' Τετέι, 71' Πόμπο, 76' Παντελίδης)

Καλαμάτα - Παναχαϊκή (12:00/ΣΚΑΪ)

Αστέρας Τρίπολης Β' - Παναργειακός (15:00)

Αιγάλεω - Χανιά (15:00)