21/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024 - 17:28

Με τη ψυχή στο στόμα ο Ηρακλής, άνετη νίκη ο Μακεδονικός

Επέστρεψε στα τρίποντα το Αιγάλεω, δεύτερο στη σειρά πανηγύρισε ο Παναργειακός

Έστω και έτσι τα κατάφερε... Την πρώτη του νίκη στη Σούπερ Λίγκα 2 πανηγύρισε ο Ηρακλής. Έφτασε στην 5η αγωνιστική για να γευτεί τη χαρά των τριών βαθμών, αλλά τουλάχιστον συνέβη.

Μία ακόμη πολύ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε την Κυριακή (20/10), αλλά με το γκολ του Διαμαντή στο 73' λύγισε με 1-0 την αντίσταση του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου. Είχαν φάσεις νωρίτερα και οι δύο ομάδες. Φυσικά περισσότερες ήταν αυτές των γηπεδούχων.

Σημαντικό τρίποντο πήρε και ο Μακεδονικός, ο οποίος επικράτησε με 4-2 της Καβάλας. Μπήκε δυνατά, βρήκε δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και όταν μείωσε σε 2-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΟΚ, είχε ξανά την απάντηση. Μετά το 3-2 του 70' απέκτησε ξανά ενδιαφέρον ο αγώνας και ο Τοπαλίδης διαμόρφωσε στο 90'+3 το τελικό 4-2.

Στον Νότο το Αιγάλεω επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας με 1-0 των Χανίων. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 75' ο Μπάμπης. Δεν σηκώνουν κεφάλι οι Κρητικοί, που έχασαν στο ντεμπούτο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου.

Ήττα και για τον Αστέρα Τρίπολης Β'. Ο Παναργειακός τον νίκησε με 3-1 και πανηγύρισε με αυτό τον τρόπο το δεύτερο τρίποντο στη σειρά. Σημαντική ανάσα αυτή στην προσπάθειά του για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Παρασκευή (18/10)

ΠΑΣ Γιάννινα - Καμπανιακός 2-1 (35' Μάντζης, 90'+1 Σομποτσίνσκι - 9' Φροσύνης)

Σάββατο (19/10)

ΠΑΟΚ Β' - Διαγόρας 1-2 (88' πέν. Ουρτάδο - 74' πέν. Τσιαντούλας, 89' Ολιβέρι)

Κυριακή (20/10)

Μακεδονικός - Καβάλα 4-2 (12' πέν. Ταβάρες, 17' και 53' Γιακουμάκης, 90'+3 Τοπαλίδης - 49' Παπαδόπουλος, 70' Μάντιτς)

Ηρακλής - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0 (73' Διαμαντής)

Δευτέρα (21/10)

Νίκη Βόλου - ΑΕΛ (16:30)

Νότιος Όμιλος

Πανιώνιος - ΑΕΚ Β' 2-1 (10' Γεμιστός, 25' Μπούσης - 40' Σόσα)

Κηφισιά - Ηλιούπολη 5-0 (5' Μάναλης, 23' και 31' Τετέι, 71' Πόμπο, 76' Παντελίδης)

Καλαμάτα - Παναχαϊκή 1-0 (45' Παμλίδης)

Αστέρας Τρίπολης Β' - Παναργειακός 1-3 (51' Κωστέας - 42' Ντιαλό, 45' πέν. Καμπράν, 81' Τσιράκης)

Αιγάλεω - Χανιά 1-0 (75' Μπάμπης)