Μπάσκετ | Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2024 - 22:22

Αυτοκτόνησε στην Κωνσταντινούπολη ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες έχασαν με 91-89 από την Εφές κάνοντας μαζεμένα λάθη στο τέλος

Ένα παιχνίδι που ήταν στα μέτρα του έχασε ο Ολυμπιακός κάνοντας κακές επιλογές στο τέλος. Όχι ότι είναι εύκολο για τον οποιοσδήποτε να νικήσει την Εφές στην έδρα της, αλλά οι Πειραιώτες μπορούσαν.

Τα λάθη στο φινάλε ήταν που κόστισαν και κάπως έτσι οι Τούρκοι πανηγύρισαν τη νίκη το βράδυ της Παρασκευής (18/10) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, ο Φουρνιέ στο δεύτερο και ο ΜακΚίσικ σταθερός. Ωστόσο, αυτό δεν έφτανε για να έρθει το πρώτο διπλό. Στο 2-2 πια η Εφές, το ίδιο ισχύει και για τους «ερυθρόλευκους».

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι. Έβρισκε εύκολα πόντους, έπαιζε καλή άμυνα και κάπως έτσι η διαφορά άνοιξε. Ο Βεζένκοφ έφτασε γρήγορα τους έξι πόντους, ο Πετρούσεβ με γκολ-φάουλ έκανε το 8-23 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-23.

Όπως συνήθως, ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε να ανοίγει στη συνέχεια το ροτέισον. Ο Λάρκιν πήρε φάσεις πάνω του και μείωσε σε 15-23, ενώ ένα σερί 7-0 των Τούρκων πήγε τον αγώνα στο 28-32. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε με ΜακΚίσικ και Ντόρσεϊ και όταν η Εφές πίεσε ξανά, βγήκε μπροστά ο δεύτερος για το 41-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Βεζένκοφ και Φαλ βγήκαν μπροστά στην άμυνα, ο Φουρνιέ έβαλε τα τρίποντα και οι Πειραιώτες διατηρούσαν ένα προβάδισμα. Πήγαν έτσι στην τελευταία περίοδο με +5 και εκεί κατέρρευσαν.

Το 70-77 έγινε 78-82 στο 35' και μετά ένα σερί 7-0 της Εφές έκανε το 87-86. Ο Ολυμπιακός έκανε τρία σερί λάθη, ο Μπράιαντ έβαλε μεγάλο καλάθι και ο Φουρνιέ αστόχησε σε τρίποντο. Ο Νουόρα κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους και στο φινάλε ο ΜακΚίσικ με τρίποντο διαμόρφωσε το 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 24 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά 4, Νουόρα 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιτς 8 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμπσον 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουαριέ 7 (7 ριμπάουντ), Οσμάνι 4 (4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 5 (1), Γουίλις 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα), Βιλντόσα 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 16 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 11 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 4, Πετρούσεβ 3, ΜακΚίσικ 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Φουρνιέ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)