20/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024 - 19:19

«Χρυσό» διπλό με Μπετανκόρ ο Πανσερραϊκός

Οι Σερραίοι επικράτησαν με 1-0 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό

Δεν είχαν περιθώρια για στραβοπάτημα και οι δύο. Το ήθελαν πολύ αυτό το παιχνίδι και τελικά αυτός που χαμογέλασε το απόγευμα του Σαββάτου (19/10) ήταν ο Πανσερραϊκός.

Επιβλήθηκε με 1-0 του Βόλου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και τον έπιασε στη βαθμολογία. Μεγάλο τρίποντο και για ψυχολογικούς λόγους αυτό για την ομάδα του Χουάν Φεράντο, η οποία βελτιώνεται με τον Ισπανό τεχνικό.

Ανοιχτός ήταν ο αγώνας και συνολικά έγιναν 40 τελικές από τις δύο ομάδες! Μόλις ένα το γκολ, αλλά δύο τα δοκάρια και αρκετές προς το τέλος οι σημαντικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Δεν ήταν ιδιαίτερα καλό το πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό η παρθενική καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Φαρές στο 10'. Κόμπα και Καλογερόπουλος απείλησαν για τους γηπεδούχους και στο 33' ο Τομάς είχε μία καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Η κορυφαία ευκαιρία του 45λεέπτου έγινε από τον Ντέλετις στο 41'. Ο Κόβατς απέκρουσε το σουτ του και κράτησε το 0-0 έως το ημίχρονο. Έτσι κυλούσε και το πρώτο τέταρτο του δεύτερου, αν και ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος.

Απείλησε με τους Χαντάκια και Ντέλετιτς και από ασίστ του Σέρβου στο 63' ο Μπετανκόρ έκανε το 0-1. Αυτό το γκολ σόκαρε τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν αρκετή ώρα για να αντιδράσουν.

Στην ουσία μετά το 80 άρχισαν να πιέζουν πολύ. Έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν πέτυχαν. Για την ακρίβεια είχαν ένα με τον Κόντε στο 90' που σωστά ακυρώθηκε γιατί ο Ισπανός δεν καλυπτόταν. Πέντε λεπτά μετά ο Ασεχνούν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι δεν άλλαξε κάτι έως το φινάλε.

Δύο ήταν οι μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων για δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις που έβγαλαν. Η μία στο 86' με το δοκάρι του Σαλαζάρ και η άλλη στις καθυστερήσεις με τον ίδιο παίκτη να μη νικάει τον Κόβατς.

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (73' Τσοκάνης) Μπερναντού, Μεντιέτα, Κομπά, Άλτμαν (56' Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (87' Ασενχούν).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος (59' Ζελέν), Χαντάκιας (82' Καρασαλίδης), Ντέλετιτς (74' Σαλαζάρ), Τομάς (82' Χατζηστραβός), Μπετανκόρ.