23/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024 - 18:31

«Έκλεψε» τον βαθμό στο τέλος ο ΟΦΗ

Πολύ καλύτερος ο Λεβαδειακός, αλλά οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο φινάλε σε 1-1 και πήραν από το πουθενά την ισοπαλία

Η βαθμολογία έως τώρα τον αδικεί... Παίζει καλύτερα από αυτό που έδειχναν τα αποτελέσματά του και το απόγευμα της Κυριακής (22/9) άγγιξε το τρίποντο.

Ωστόσο, ο Λεβαδειακός πήρε μόνο τον βαθμό απέναντι στον ΟΦΗ, ο οποίος στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 έμεινε όρθιος στο τέλος ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με γκολάρα του Μπάλτσι είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι, αλλά οι Κρητικοί από το πουθενά σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Λαμπρόπουλο. Παρέμειναν έτσι αήττητοι για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Σε αυτό οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Ένα άστοχο σουτ είχε στο 13' ο Ρόμο και στο 23' έσπασε η μονοτονία με την προβολή του Μπάλτσι και την απόκρουση του Χριστογεώργου.

Η μοναδική φάση του ΟΦΗ ήταν αυτή πέντε λεπτά μετά με τον Μπάκιτς, όταν η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Έως το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα με τους Βοιωτούς να έχουν την υπεροχή.

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε ο Λεβαδειακός στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Μπάλτσι στο 46' δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής και πέτυχε ένα φανταστικό τέρμα αφήνοντας άγαλμα τον Χριστογεώργο.

Ό,τι και εάν άλλαξε στη συνέχεια ο ΟΦΗ, δεν του έβγαινε. Ακόμη και όταν πήρε μέτρα προς το τελευταίο 20λεπτο, ήταν εντελώς ακίνδυνος. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμά τους δίχως να κάνουν και αυτοί φάσεις, αλλά στο 90'+4 με ωραία κεφαλιά ο Λαμπρόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία (82' Κωστή), Παπαδόπουλος, Τσοκάι (46' Πλέγας), Βήχος, Ρομό (88' Όζμπολτ), Ζίνι (65' Γιαννιώτας), Πεντρόσο (88' Εραμούσπε) Μπάλτσι, Τσαπράς.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονθάλεθ (79' Μαρινάκης), Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Μπάκιτς (54' Αποστολάκης), Μπαΐνοβιτς (79΄Καραχάλιος), Φούντας (79' Ριέρα), Νους (62' Σαλσέδο), Σενκγέλια, Γιουνγκ.