23/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024 - 20:05

Ο Τζούρισιτς γλίτωσε τον Παναθηναϊκό από νέο στραβοπάτημα

Με δύο γκολ του Σέρβου προς το τέλος του αγώνα οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 3-1 του αξιόμαχου Πανσερραϊκού στο άδειο ΟΑΚΑ

Σε ένα ματς που δεν είχε περιθώρια για γκέλα ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, αλλά στο φινάλε δεν κάηκε. Με δύο γκολ του Τζούρισιτς έφτασε στο τρίποντο επικρατώντας το απόγευμα της Κυριακής (22/9) με 3-1 του Πανσερραϊκού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι πράσινοι» ήταν σχετικά καλύτεροι από άλλα παιχνίδια απέναντι σε υποδεέστερους αντιπάλους, αλλά και πάλι δεν εντυπωσίασαν. Είχαν πολλά προβλήματα ανασταλτικά, ενώ οι φάσεις που δημιουργούσαν δεν ήταν πολλές.

Τελικά «καθάρισε» ο Τζούρισιτς μπαίνοντας ως αλλαγή. Πολύ καλός και ο Τετέ, ο οποίος είχε ένα γκολ και μία ασίστ απέναντι σε έναν αντίπαλο που το πάλεψε αρκετά. Θετική η εικόνα του Πανσερραϊκού στο ντεμπούτο του Χουάν Φεράντο.

Με δύο γκολ άρχισε το παιχνίδι. Το πρώτο το πέτυχε στο 10' ο Τετέ μετά το γύρισμα του Μλαντένοβιτς και το δεύτερο πέντε λεπτά αργότερα ο Μπετανκόρ μετά την σέντρα του Φαρές.

Αμέσως απέκτησε ρυθμό το ματς και είχε φάσεις στα επόμενα λεπτά. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων του «τριφυλλιού» με τα σουτ του ήταν ο Μπακασέτας. Ωστόσο, ο Πανσερραϊκός άντεχε παρά την πίεση που δεχόταν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές οι «πράσινοι», πήραν μέτρα στο γήπεδο και μετά την είσοδο του Τζούρισιτς έδειχναν πιο απειλητικοί. Ο Πανσερραϊκός είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Ντέλετιτς στο 78' και τρία λεπτά μετά έγινε το 2-1 από τον Τζούρισιτς.

Ο Σέρβος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα, έβαλε μπροστά την ομάδα του και στη συνέχεια «τελείωσε» το ματς. Με μία βολίδα στον 88' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (68’ Μπάλντοκ), Ινγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Ουναϊ (87’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (76’ Γερεμέγεφ), Πελίστρι (67’ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (87’ Τσέριν).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκελασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές (83’ Δεληγιαννίδης), Περούτζι, Στάικος, Τέρζιτς (66’ Ντέλετιτς), Τομάς (71’ Χατζηστραβός), Σαλαζάρ (83’ Πεταυράκης), Μπετανκόρ (71’ Γκίγκιτς).