23/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:18

Μπήκε στραβά στο πρωτάθλημα ο Ηρακλής, έκανε το καθήκον της η Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ Β' κράτησε στο 0-0 τον «Γηραιό» * Με δύο γκολ του Μάναλη πέρασε η ομάδα του Λέτο από το Άργος * Νίκησε στην Ηλιούπολη το Αιγάλεω

Από το ένα στραβοπάτημα στο άλλο ο Ηρακλής! Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο ήρθε και η απώλεια βαθμών στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας 2 το απόγευμα της Κυριακής (22/9).

Ο «Γηραιός» έμεινε στο 0-0 με τον ανώτερο απειλητικό ΠΑΟΚ Β'. Στο 52' αποβλήθηκε ο Παπασάββας κάνοντας τα πάντα πιο δύσκολα για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι άντεξαν με δέκα παίκτες. Από αυτό το φάουλ ο Κανίς εκτελώντας το απευθείας είχε δοκάρι στην καλύτερη στιγμή του αγώνα.

Στον Νότιο Όμιλο η Κηφισιά έκανε το καθήκον της. Πέρασε με 2-0 από την έδρα του Παναργειακού. Και τα δύο γκολ τα έβαλε ο Μάναλης. Το πρώτο στο 44' με πέναλτι και το δεύτερο στο 48'.

Τέλος, το Αιγάλεω πήρε εμφατική νίκη με 3-1 εκτός έδρας κόντρα στην Ηλιούπολη. Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Την αρχή έκανε ο Νταβιώτης στο 51'. Έξι λεπτά αργότερα ο Αλμέιδα ισοφάρισε και ο Βάρκας στο 68' με πέναλτι έκανε το 1-2. Ο Ζιούλης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Σάββατο (21/9)

ΑΕΛ - Καβάλα ΑΕΛ – Καβάλα 2-1 (53′ Ακόστα, 89′ Κρητικός – 45’+2 Δημητριάδης)

Καμπανιακός - Νίκη Βόλου 2-0 (48′ Πέττας, 79′ Φροσύνης)

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου - ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (68' Τζίνο)

Παναχαϊκή - ΑΕΚ Β' 0-1 (64' Σόσα)

Χανιά - Καλαμάτα 1-2 (23' Τσέλιος - 76' Μόρσεϊ, 90'+2 Ντιγκινί)

Ηλιούπολη - Αιγάλεω 1-3 (57' Αλμέιδα - 51' Νταβιώτης, 68' πέν. Βάρκας, 82' Ζιούλης)

Παναργειακός - Κηφισιά 0-2 (44' και 48' Μάναλης)