21/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024 - 18:06

Στραπάτσο ο Ολυμπιακός με τον εξαιρετικό Λεβαδειακό

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι Βοιωτοί ισοφάρισαν και στη συνέχεια άντεξαν στην πίεση έως το τέλος

Την πάτησε και μάλιστα με τρόπο που ελάχιστοι θα περίμεναν! Ο Λεβαδειακός είχε δείξει πολύ καλή εικόνα και στα προηγούμενα παιχνίδια του, αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε να προηγείται με 2-0, να ελέγχει το ματς και να πείθει πως δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!

Ακόμη και έτσι, οι Βοιωτοί βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισαν σε 2-2 και στη συνέχεια υπερασπίστηκαν αυτό το σκορ έως το σφύριγμα της λήξης παίρνοντας μία πολύτιμη ισοπαλία στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το απόγευμα της Κυριακής (20/10).

Μεγάλη γκέλα αυτή για τους Πειραιώτες και ειδικά λόγω του πώς ήρθε. Πολλά τα κενά στα μετόπισθεν, κακές οι επιστροφές και ανύπαρκτες οι εμπνεύσεις για να διασπαστεί η αντίπαλη άμυνα μετά το 2-2.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για εκείνους, αφού μόλις στο 2' ο Τσικίνιο σκόραρε. Ο επόπτης θεώρησε ότι ήταν σε θέση οφσάιντ ο Βέλντε, αλλά μέσω VAR διαπιστώθηκε πως αυτό δεν ίσχυε. Καλυπτόταν ο Νορβηγός, που έκανε την ασίστ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται, είχε μία φάση στο 17' με τον Μασούρα και δύο λεπτά μετά κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Παπαδόπουλου. Εκτελώντας το ο Ελ Κααμπί έκανε το 2-0 στο 21'.

Έβγαλαν φάσεις και στη συνέχεια οι Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τα τελευταία λεπτά. Το πρώτο καμπανάκι στο 43' ήταν η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Γιαννιώτα. Δύο λεπτά μετά ο Ζίνι κέρδισε πέναλτι και ο Όζμπολτ εκτελώντας το μείωσε σε 2-1.

Από το 35' είχε κάνει δύο αλλαγές ο Νίκος Παπαδόπουλος και αυτές βοήθησαν ώστε να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του. Εκείνη έβγαινε ωραία στις αντεπιθέσεις και σε μία τέτοια φάση στο 57' ο Γιαννιώτας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά την πάσα του Πεντρόσο.

Ακολούθησε ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Όσο περνούσε ο χρόνος, πίεζαν και περισσότερο. Μόνο που δεν είχαν το καθαρό μυαλό. Με εξαίρεση τη μεγάλη ευκαιρία του Ελ Κααμπί στο 74' ουσιαστικές φάσεις δεν δημιούργησαν. Ένα σουτ είχε στις καθυστερήσεις ο Γιάρεμτσουκ, όταν πια ο Ολυμπιακός έπαιζε με τρεις φορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγα, Κάρμο, Ντόι, Ροντινέι (73′ Κοστίνια), Εσε (73′ Γκαρθία), Μουζακίτης, Βέλντε (62′ Κωστούλας), Τσικίνιο (62′ Ανδρούτσος), Μασούρας (85′ Γιάρεμτσουκ) και Ελ Καμπί.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Παπαδόπουλος (35′ Κάτρης), Λιάγκας, Μορέιρα, Τσοκάι, Λομαράνα, Πλέγας (35′ Ζίνι), Πεντρόζο, Γιαννιώτας (62′ Ρόμο) και Όζμπολτ (78′ Βήχος).