21/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024 - 20:08

Πέρασε με Τετέ από το Ηράκλειο ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 του ΟΦΗ

Το είχε μεγάλη ανάγκη αυτό το τρίποντο και το ήθελε ακόμη περισσότερο... Στον πρώτο αγώνα μετά τον χαμό του Τζορτζ Μπάλντοκ ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη σεζόν.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 πέρασε με 1-0 από το Ηράκλειο το απόγευμα της Κυριακής (20/10), τσαλακώνοντας έτσι το ντεμπούτο του Μίλαν Ράσταβατς στον ΟΦΗ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Τετέ στο 6'. Ο Βραζιλιάνος ήταν πολύ καλός όσο είχε δυνάμεις, με τον Τσέριν να ξεχωρίζει επίσης. Δοκάρι είχε για τους γηπεδούχους ο Γιουνγκ.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν το πολύ ωραίο γκολ του Τετέ στο 6' με το εκτός περιοχής σουτ του. Ο Βραζιλιάνος ήταν είχε κέφια και δημιούργησε αρκετά προβλήματα και στην πορεία. Απλώς κάποιες φορές είτε δεν τον βοηθούσαν οι συμπαίκτες του είτε ήταν κακές οι τελικές επιλογές του.

Σταδιακά ο ΟΦΗ θέλησε να αντιδράσει. Στο 18' από ένα λάθος του Ντραγκόφσκι ο Γιουνγκ φλέρταρε με το γκολ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Μπακασέτας έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν έψαξε τον Γερεμέγεφ αντί να σουτάρει.

Είχε κάποιες τελικές στη συνέχεια ο ΟΦΗ και η μεγαλύτερη στιγμή του ήταν στο 41' το δοκάρι του Γιουνγκ με ένα εξαιρετικό εκτός περιοχής σουτ. Ωστόσο, κάτι παραπάνω δεν έκαναν οι Κρητικοί έως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο προσπάθησαν να βρουν νωρίς ένα γκολ, δεν το κατάφεραν και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε. Είχε μία καλή στιγμή με τον Αράο στο 61' και όσο περνούσε ο χρόνος ήλεγχε τον αγώνα. Δεν απειλήθηκε, έπαιξε για το μηδέν στην άμυνα και το κράτησε.

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Γκονθάλεθ, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης (79’ Αμπάντα), Μπαϊνοβιτς (68’ Μπάκιτς), Καραχάλιος (90’ Αποστολάκης), Σενγκέλια, Φούντας (68’ Ριέρα), Γιούνγκ (78’ Σαλσέντο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ίνγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο (79’ Μαξίμοβιτς), Τσέριν, Τετέ (90’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (79’ Ουναϊ), Τζούρισιτς (61’ Πελίστρι), Γερεμέγεφ (79’ Νίκας).