21/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024 - 22:06

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύτηκαν να βρουν το πρώτο γκολ, αλλά επικράτησαν με 2-0 της Καλλιθέας

Έχει βρει ρυθμό και καλπάζει! Την πέμπτη σερί νίκη του πανηγύρισε ο Άρης το βράδυ της Κυριακής (20/10), εάν συμπεριλάβουμε σε αυτό το σερί και την επικράτηση επί του Εθνικού στο Κύπελλο.

Στο παιχνίδι που έγινε για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν με 2-0 της Καλλιθέας. Η δεύτερη έπαιζε από το 34' με παίκτη λιγότερο και το μόνο που έκανε ήταν να αμύνεται και να κλωτσάει.

Ζορίστηκε αρκετά ο Άρης να διασπάσει αυτή τη συμπαγή άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά από τη στιγμή που ήρθε το πρώτο γκολ από μία εκτέλεση κόρνερ, τα πάντα απλοποιήθηκαν.

Ένας μονόλογος του Άρη ήταν από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι. Η κατοχή της μπάλας έφτασε σε ποσοστά ακόμη και στο 80%. Ωστόσο, πέρα από την κυκλοφορία της μπάλας δεν έκανε κάτι περισσότερο. Δεν είχε βρει πώς θα ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.

Η Καλλιθέα έμενε αρκετά πίσω, έκανε πολλά φάουλ, οι παίκτες της άρχισαν να παίρνουν κάρτες και κάποια στιγμή θα «δίπλωνε» μία. Αυτό συνέβη στο 33', όταν ο Πασαλίδης αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Μορόν.

Δεν άλλαξε κάτι έως το ημίχρονο, αφού και το πέναλτι που έδωσε στο 44' ο Τσαγκαράκης στο μαρκάρισμα του Ισιμάτ-Μιρέν, το πήρε πίσω μέσω VAR γιατί υπήρχε χέρι του Χουάνκαρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν εντελώς μονοδιάστατο. Από τη μία ο Άρης έψαχνε διαδρόμους και από την άλλη η Καλλιθέα προσπαθούσε με κάθε τρόπο να κλείσει τους χώρους και να κρατήσει το μηδέν.

Το κατάφερνε έως το 65'. Δεν έδινε ευκαιρίες, αλλά εκεί τον γόρδιο δεσμό τον έλυσε ο Μπράμπετς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα χτύπησε και στον Μπερναμπέ και χρεώθηκε αυτογκόλ του Ισπανού.

Στη συνέχεια είχαν φάσεις οι γηπεδούχοι με τους Μανού Γκαρθία, Ντιαντί, Νταρίντα και Μόντσου. Ωστόσο, το παιχνίδι ήταν ανοιχτό θεωρητικά έως το 88', όταν ο Μορόν έβγαλε μόνο του τον Γκαρθία και εκείνος με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Χουάνκαρ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μόντσου, Σιφουέντες (75’ Νταρίντα), Ντιαντί (75’ Σίστο), Μάνου Γκαρθιά (89’ Βέλεθ), Σουλεϊμάνοφ (59’ Φετφατζίδης), Μορόν (89’ Κουάισον).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγάν, Σοϊρι (85’ Νίκολιτς), Χάνουσεκ, Ισιμάτ-Μιρίν, Πασαλίδης, Μότοκ, Μερκάτι (72’ Βαλμπουενά), Ματίγια (46’ Εντιαγέ), Ντεμέτριους (72’ Λουκίνας), Τζιάνι, Ουλντρίκις (39’ Μεχίας).